10 مهر 98

5 دقیقه

منتشر شده توسط :

تفاوت Ui و Ux  در دنیای وب

تفاوت Ui و Ux در دنیای وب

در این مقاله قصد داریم شما را با مفهوم کلی ui و ux و تفاوت های بین آن آشنا کنیم تا در پایان به تمامی سوال های شما در این مورد پاسخ دهیم .

- آیا تا به حال واژه ی ui و ux را شنیده اید ؟

- Ui و Ux چه تفاوت هایی دارند؟

- کاربردهای هریک چیست ؟

- آیا چیزی به اسم ui کار و ux کار وجود دارد؟

تمامی سوال های شما در این مورد پاسخ دهیم . طراحی وب سایت فرایندی است که در آن خلاقیت و مهارت فنی نقش بسیار مهمی دارد که سلیقه ی کاربران و طراحان کاملا برآن تاثیز گذار است در طراحی سابت اصطاحاتی به کار می رود ک برای افراد تازه کار کمی پیچیده است . از رایج ترین اصطلاحاتی ک در طراحی سایت مورد بحث قرار می گیرد ui (User Interface) و ux(User Experience) می باشد . طراح رابط کاربری(ui) و طراح تجربه کاربری (ux) هر دو برای رسیدن به یک محصول ایده آل لازم است و هر یک نقش متفاوتی نسبت به یک دیگر دارند .

Ux چیست ؟

Ux مخفف کلمه ی (User Experience) به معنای تجربه ی کاربری می باشد. طراح تجربه ی کاربری سعی می کند تجربه کاربر از کار با یک سایت، محصول یا خدمات را بهبود دهد .طراح رابطه کاربری باید تمام مسیر ها وسناریو هایی که کاربر ممکن است در ان قرار بگیرد را بشناسد تا بتواند کار بر را به سمت هدف یک وب سایت هدایت کند . طراح تجربه کاربری نیازی به کدنویسی ندارد. Ux تاثیر بسیار زیادی بر روی جذب کار بر و کسب درآمد دارد .

Ui چیست ؟

Ui مخفف کلمه ی (User Interface) به معنای رابط کاربری است . طراح رابط کاربری یعنی طراحی محصول که خروجی آن چیزی است که کاربر می بیند . بخشی از آن برای طراحی طرح سایت و اپلیکشین بر عهده گرافیست می باشد و بخش دیگر که پیاده سازی این طرح است بر عهده برنامه نویس front end است . طراحی UI به سلیقه طراح سایت بستگی دارد. در حالی که برای داشتن سایت مطابق با اصول طراحی UX، باید به خواست کاربران و نیازهای آنان دقت شود.

تفاوت ui با ux

طراح تجربه کاربری گام به گام برخورد کاربر با خدمات را برنامه ریزی می کند . که کار بر در چه صورتی از خدمات سایت استفاده می کند . قرار است هنگام استفاده از اپلیکیشن یا سایت به کجا هدایت شود و همچین اهداف ما از اینکه کاربر در سایت ما است چیست ؟ (مثلا میخواهیم کاربر در سایت ما ثبت نام کرده و مشتری ما شود) طراح تجربه کاربری براساس رفتار مشتری درخواست هایی را ارائه می دهد . مثلا می گوید در صفحه اول باید جست و جو باشد یا از این دکمه برای لینک به این صفحه استفاده شود . بخشی از این نیاز ها بر عهده ی پشتیبانی و بخش دیگر آن بر عهده ی تیم طراحی سایت است . با تواجه به این درخواست ها طراح رابط کاربری ظاهری مطلوب برای وب یا اپلیکیشن می سازد . طراح تجربه کاربری حتی بعد از پایان طراحی باید مدام رفتار کاربر را مورد بررسی قرار دهد که باعث بهبود تجربه کاربر در برخورد با خدمات و بهبود ui سایت در نسخه های دیگر می شود . البته برای داشتن طراحی تاثیر گذار یا UX، استفاده از UI ضرورت دارد. بدون وجود طراحی UX سایت ظاهری زیبا و خیرکننده دارد. اما عملکرد آن ضعیف خواهد بود. طراحی UI به سلیقه طراح سایت بستگی دارد. در حالی که برای داشتن سایت مطابق با اصول طراحی UX، باید به خواست کاربران و نیازهای آنان دقت شود

تفسیر معروف ترین عکس ui/ux

تفسیر معروف ترین عکس ui/ux

در تصویر بالا تفاوت ui و ux را کامل می توان دید . اگر تصویر بالا را یک وب سایت در نظر بگیریم Ux کار به طور پیش فرض مسیری را برای کاربر ایجاد می کند تا به نیاز های خود رسیدگی کند . طراح رابط کاربری هم طراحی این مسیر را انجام داده است . اما به مرور وقتی تجربه واقعی کاربر اتفاق می افتد طراح تجربه کاربری با توجه به اولویت ها مسیر را تغییر میدهد . (اگر اولویت راحتی کاربر باشد )پس از آن طراح تجربه کاربری رفتار کاربر را زیر نظر می گیرد که در نسخه های بالاتر بتواند رابط کاربری را بهبود دهد .

. Ui و ux فقط در وب سایت و اپلیکیشن و محصولات الکتریکی خلاصه نمی شوند . بلکه مفهموم کلی این دو واژه در محصولات دیگر هم قابل رویت می باشد .

سس گوجه فرنگی

یک مثال دیگر برای نشان دادن تفاوت بین ui و ux مثال سس گوجه فرنگی میباشد .

سس گوجه فرنگی

چند سال پیش یک شرکت تولید سس یک بطری شیشه ایی زیبا ک بخش پایینی آن ضخیم تر از بالای آن بود طراجی کرد . اما این بطری طوری طراحی شده بود ک فقط در حالت ایستاده قرار می گرفت و وقتی سس آن به انتها می رسید خارج کردن سس از آن بسیار دشوار می شد

سس گوجه فرنگی

این شرکت مشکلات این بطری را بررسی کرد و تصمیم به طراحی بطری جدیدی کرد. بطری جدید بر خلاف بطری قبلی سر پهن تری داشت و جنس آن پلاستیکی بود . بنابراین هنگامی که سس بطری به ته می رسید بطری بطری را برعکس میگذاشتند و به جا تکان دادن کمی آن را فشار میدادند تا سس از دهانه آن خارج شود.

طراحی جدید نه تنها مشکل را حل کرد ، بلکه باعث بهبود تجربه مشتری شد و این تجربه کاربری باعث شد علاوه بر وفادار ماندن مشتری های قبلی ، مشتری های بیشتری جذب کرد و درامد خود را ارتقا داد .

در کلUI و UX مکمل یکدیگر شناخته می شوند. هر دوی آن ها در محصول برای ایجاد تجربه ای دلنشین برای کاربر ضروری اند و نمی توان یکی را بر دیگری ارجح دانست.

هلگا مورنو ،طراح و کارشناس، درباره ی تفاوت ui و ux این چنین می گوید:

در کل چیزی که عالی به نظر می رسد اما کار کردن با آن دشوار است نمایانگر UI خوب و UX ضعیف است، و برخلاف آن چیزی که کارکردن با آن ساده است و ظاهری بد دارد، نمایانگر UX خوب و UI ضعیف است.